FOTORADAR - 27.07.2015

Nové stacionárne radary polície

Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; 27.07.2015 

"Jeden z tisíc stosedemdesiatich stacionárnych radarov polícia nainštaluje aj do obce Dvorianky, kde obyvatelia protestovali proti kamiónovej doprave." 

"Stacionárne radary majú v plnej prevádzke fungovať asi od septembra budúceho roku."

 

Vysielanie 12 minúta: 

http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1124/257517

 

Jaroslav Barborák, moderátor: 

"Nielen rýchlosť, ale aj prechádzanie na červenú či nepovolené predbiehanie. Od budúceho roka budú pod drobnohľadom nových stacionárnych radarov polície. Takmer tisíc dvesto ich majú umiestniť najmä na rizikových miestach s častými dopravnými nehodami, alebo tam, kde sa na porušovanie predpisov sťažujú obyvatelia obcí." 

Zoltán Rácz, redaktor: 

"Jeden z tisíc stosedemdesiatich stacionárnych radarov polícia nainštaluje aj do obce Dvorianky, kde obyvatelia protestovali proti kamiónovej doprave. Okrem prítomnosti samotného prechodu kamiónov obcou im prekáža, že nedodržujú povolenú rýchlosť.

Obyvateľ obce Dvorianky: 

"Miesto štyridsiatky chodia osemdesiat – deväťdesiat." 

Obyvateľka obce Dvorianky: 

"Bojíte sa prejsť po prechode. Nie je to tu vôbec bezpečné." 

Zoltán Rácz: 

"Stacionárne radary však nebudú zaznamenávať iba prekročenie rýchlosti. Kontrolovať budú aj napríklad zastavenie na červenej v križovatke a železničnom priecestí, zákaz otáčania sa, či dodržiavanie povolenej váhy. Systém bude plne automatizovaný, čo znamená, že policajti zachytia podstatne viac nedisciplinovaných motoristov, upozorňuje riaditeľ dopravnej polície Jozef Ignaták." 

Jozef Ignaták, riaditeľ dopravnej polície: 

"Tieto technické zariadenia budú detekovať tieto priestupky, tieto porušenia celý deň. To znamená, že rádovo to stúpne na veľmi veľké počty, rátame aj na nejaké desaťtisíce za rok." 

Zoltán Rácz: 

"Dopravný analytik Jozef Drahovský však predpokladá, že stacionárne radary pre efekt zvýšenia bezpečnosti na cestách ocenia aj samotní motoristi." 

Jozef Drahovský, dopravný analytik: 

"Jednoznačne to má prínos pre bezpečnosť dopravy a myslím si, že zvlášť, keď je takéto miesto označené, to uvítajú všetci, aj domáci, aj vodiči." 

Zoltán Rácz: 

"Systém pokutovania prostredníctvom objektívnej zodpovednosti myslí aj na majiteľov áut, ktorí by mali platiť pokutu za niekoho, komu iba svoje vozidlo požičali. V takom prípade by sa voči pokute mohli odvolať. Opäť dopravný riaditeľ Jozef Ignaták." 

Jozef Ignaták: 

"Musí uviesť, kto v tom čase viedol toto vozidlo a dáva sa pokuta tomu vodičovi. Ak by tento vodič uviedol, že to nie je pravda, že to v tom čase neviedol, tak sa to celé vracia späť. A nakoniec to tak či tak musí zaplatiť ten držiteľ toho vozidla." 

Zoltán Rácz: 

"Stacionárne radary majú v plnej prevádzke fungovať asi od septembra budúceho roku."